Hozzávalók

Az alábbi oldalon ABC sorrendben találod a leggyakrabban használt hozzávalók listáját, rövid leírással, beszerzési hellyel. A lista folyamatosan bővül.

Durumtészta

Összetett szénhidrát kiváló forrása. Bármilyen alakút választhatsz, lényeg, hogy durum legyen.

Fehérjepor

Nem akarom megbecsülni, hogy hány terrabyte-nyi dokumentáció tárgyalja az interneten, hogy a fehérjepor élelmiszer (étrendkiegészítő) és nem valami gonosz szteroid / kox / kábítószer / nem-tudom-mi-de-biztos-káros!. Ez a bejegyzés most nem a kételkedő olvasót hivatott meggyőzni, majd meggyőzlek máskor. Most legyen axióma, hogy a fehérjepor a barátunk. Ok?

Ha magadévá tetted a fentieket, akkor fókuszáljunk a beszerzésre: a kezdő csomagban két ízesítésre lesz szükséged, vaníliára és csokira.
Proteinport (hoppá, egy szinonima) annyi gyártó gyárt, mint égen a csillag. Kiválasztáskor az alábbi szempontokat vedd figyelembe:

Bizonytalan forrástól ne vásárolj semmit (ez persze minden étrendkiegészítőre vonatkozik, nem csak a fehérjeporra). "Százaséé a fehérje" ugyan csábítóan hangozhat, de a termék minőségét semmi nem garantálja.
Vásárláskor részesítsd előnyben a (magyar nyelvű, üzemeltetésű) webshopokat. Ha mindenképp boltban szeretnél vásárolni, márkaboltban tedd azt, ne olyan helyen, ahol sokféle márkát árulnak. Ellenkező esetben jelentősen hozzájárulsz az iparág által megtermelt GDP növekedéséhez (pofátlanul lehúznak, na).
Tejsavófehérjét válassz, aminek a fehérjetartalma 80% körüli (el kell olvasni a leírást alaposan). Nem szolgálja célodat (növeli a valagad méretét) a magas szénhidráttartalmú fehérjepor, ezek fehérjetartalma 60% körül van.

Én ezt használom:


A fehérjepor az egyik leggyakrabban használt alapanyag lesz az új konyhádban. Bátrabbak indíthatnak rögtön 2 vagy 4 kg-os kiszereléssel, ezek ára (fajlagosan) kedvezőbb, mint a kisebb kiszereléseké. Aki még nem biztos magában, vegyen egy-egy 1 kg-os pakkot, nehogy ráromoljon:)

Fűszerek

Zöldfűszerek
Bazsalikom, kakukkfű, oregano, rozmaring, petrezselyem, fokhagyma granulátum, illetve bors és fehér bors a leggyakoribb fűszerek.
DM-ben - de biztosan máshol is - lehet venni sómentes fűszerkeveréket. Nem állítom, hogy a legjobb dolog, ami valaha velem történt, de azért meg lehet enni.

Kókuszzsír (=kókuszolaj)

A tudomány mai állása szerint a kókuszzsír a tuti zsiradék, ami nem zárja ki azt, hogy holnap nem fogjuk róla azt gondolni, hogy a világ legkárosabb élelmiszere. Mivel azonban mi a mának élünk, magasról teszünk a tegnapra és a holnapra, kókuszzsírban sütjük a rántott húst (tök komoly, lesz majd recept) és vaj / margarin helyett is ezt használjuk.
Bioboltban beszerezhető, de egyre több hipermarketben is fellelhető az olajok között. 1 literrel kezdj. Az ára elég borsos, de nem fogsz belőle annyit használni, mint a napraforgóolajból.

Lenmagolaj 

Akár Sickratman Wunderscheisse című dalát is ihlette volna, ha érted, hogy mondom. Ha egy üveggel veszel belőle (pl. DM-ben), úgy elfelejtheted a költséges WC papír vásárlást, stb. stb.

Mustár

A szakirodalom szerint zsírégető hatású, és nem utolsó sorban finom is. Nem kell mindent mustárba áztatni, de a húsokat meg lehet vele ijeszteni, sómentes világunkban minden ízforrást ki kell használni:)

0 kalóriás olajspray

A termék összetétele kicsit ijesztőnek tűnhet leírás alapján (olyan, mintha nem lenne benne semmi:) ), de ne aggódj, a hozzá fűzött reményeket 100%-ban beváltja. Serpenyőbe hús, tojás, palacsinta alá kiváló megoldás, de én a hagymát is ezzel sütöm a csirkepörkűtt' alá.
1 dobozzal vegyél. Én ezt használom.

Por állagú édesítő

Ritkán előfordul, hogy porcukor helyettesítésére finom por állagú édesítőport alkalmazok. Bármelyik hipermarketben beszerezhető, a cukrok környékén találod.

Rizs

Barnarizs, basmati rizs állítólag a jó választás, de mi simán eszünk jázminrizst is.

Rizsliszt

Időnként szükség lesz nem-zabpehely eredetű lisztre is. Legyen ez a rizsliszt. Ha a teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt neked valamiért szimpatikusabb, legyen az.
Beszerezhető minden bioboltban, sőt, én már a kispesti piacon is láttam (magos néni középtájt).
1 kg-os zacskóval indulunk.

Stevia - eritritol

Kristálycukor állagú édesítőszert használok, ilyet.

Szódabikarbóna, sütőpor

Nem fűszer, de logikusnak tűnt ide írni. Ezektől fognak a süteményeink széép magasra (na jó, kicsit magasra) megemelkedni. Szódabikarbónát gyógyszertárban lehet beszerezni, sütőpor meg minden boltban van.

Tonhalkonzerv

Salátába, rántottába jó alapanyag, legyen otthon mindig pár dobozzal. Fontos, hogy a sós lében tárolt verziót válaszd, az olajos / paradicsomos / nyúlhajkrémes edition-öknek sajnos nem osztottak lapot.

Zabpehely

A zabpehely a fehérjepor mellett a másik leggyakrabban használt összetevő, a gyaur kutyák lisztet használnak helyette:)
Zabpehely szuper-, hiper- és egyéb szuperlatívusz marketekben megtalálható vagy a reggeli (cornflakes és tsai) cuccok között, vagy a bio termékeknél. Elképzelhető, hogy (még) nem vagyok elég vallásos, de egyelőre a "bio" szó számomra csak egy 1,5 - 3x - os szorzót fejez ki a szajré árában, mást nem. Szóval én tuti nem veszek bio zabpelyhet, meg semmit, amire rá van írva, hogy bio, tökéletesen elégedett vagyok a kapitalista élelmiszeripari nagyüzemek termékeivel.
Kezdésnek 1 kg elég lesz. Amikor már egyáltalán nem használsz lisztet, a volumen kb. a liszttel megegyezőre fog felmenni. Beszerzés után a zabpehely nagy részét daráld le előre, alapvetően minden kajába darált állapotban fog kerülni.
Figyelem! A zabpehely (as is) nem finom, ne kóstold meg önmagában, mert nem csak a diétától megy el a kedved, hanem az élettől is. Legalábbis az enyém többször elment. Mondjuk van olyan, aki a kagylót is szereti, tehát elképzelhető, hogy valaki a zabpelyhet (as is) finomnak találja. És van, aki Lagzi Lajcsit is bírja...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése